مجله بهترین پزشک : معمولا اکثر زنان عقب افتادن پریود را به عنوان اولین نشانه بارداری تجربه می‌کنند. علائم دیگر در هر هفته می‌تواند متفاوت باشد.اولین علائم بارداری در هفته اول بعد از لقاح ایجاد می‌شوند؛ البته لازم به ذکر است که همه زنان با همه علائم بارداری مواجه نخواهند شد و زمان شروع علائم بارداری ممکن است در هر زنی متفاوت از دیگری باشد.

معمولا 2 الی 3 هفته زمان پس از رابطه لازم است که بارداری رخ دهد. برخی از بانوان علائم بارداری را بلافاصله در هفته اول حس می کنند ( دقیقا همان زمانی که تخمک بارور شده به دیواره رحم می رود و به اصطلاح لانه گزینی رویان رخ می دهد). اما برخی از بانوان نیز حتی تا چند ماه پس از بارداری، هیچ یک از علائم آن را تجربه نمی کنند.

علائم و نشانه‌های اولیه بارداری

مطالعات نشان می‌دهد 60 درصد از زنان برخی از این علائم بارداری را تا هفته 5-6 بارداری تجربه می‌کنند و 90 درصد از زنان نیز، بعضی از این نشانه‌ها را تا هفته هشتم بارداری تجربه می‌کنند. این علائم ممکن است گاهی اوقات و یا هر روز رخ دهند. به‌طورکلی، شروع علائم بارداری از هفته اول بعد از لقاح است؛ برخی از این علائم به‌مرورزمان تشدید می‌شوند و دیگر به‌جای علائم، به عوارض بارداری تبدیل می‌شوند.

 • گرفتگی بدنی و لکه بینی خفیف
 • پریود از دست رفته
 • خستگی
 • حالت تهوع
 • سوزن سوزن شدن یا درد سینه‌ها
 • تکرر ادرار
 • نفخ
 • سرگیجه و حالاتی مشابه با دریازدگی
 • نوسانات خلقی
 • تغییرات دمای بدن

علائم بارداری بعد از چند روز ظاهر می‌شود؟

طبق بررسی‌های متخصصین لانه گزینی تخمک حدوداً ۶ تا ۷ روز پس از لقاح شروع می‌شود. در این زمان تخمک بارور است و به لایه داخلی رحم می‌چسبد. با چسبیدن تخمک به دیوار رحم امکان دارد که عروقی خونی دیواره رحم بشکنند و زن خونریزی خفیف و گرفتگی در رحم را احساس کند. به‌طورکلی علائم بارداری از هفته اول بعد از آخرین زمان قاعدگی خود را نشان می‌دهند.

نشانه های بارداری در هفته اول

در اولین هفته از بارداری، شما هنوز به لحاظ تکنیکی باردار محسوب نمی‌شوید (در اصل شما هنوز حامله نیستید)، زیرا پزشکان تاریخ زایمان شما را از اولین روز آخرین قاعدگی‌تان محاسبه می‌کنند. در این هفته، شما علائم معمول قاعدگی خود همچون خونریزی، کرامپ یا گرفتگی عضلانی، سینه درد، نوسانات خلقی و … را تجربه خواهید کرد.

علائم بارداری در هفته دوم

تخمک‌گذاری، در هفته دوم حاملگی اتفاق می‌افتد. در این هفته، تخمدان شما یک تخمک بالغ آزاد می‌کند که به لوله فالوپ می‌رود – یعنی جایی که در انتظار لقاح با اسپرم است. علائم تخمک‌گذاری شامل درد زیر شکم (mittelschmerz)، حساس شدن سینه‌ها، ترشح ماده لزجی شبیه سفیده تخم مرغ و افزایش دمای پایه بدن است.

نشانه های بارداری در هفته سوم

در هفته سوم، تخمک بارور شده در دیواره رحم لانه‌گزینی می‌کند. برخی از افراد گرفتگی خفیف شکم یا لکه بینی خفیف را در این هفته تجربه می‌کنند که به‌عنوان “خونریزی لانه‌گزینی” شناخته می‌شود. البته در صورت خونریزی یا درد شدید، حتما موضوع را با پزشک زنان خود در میان بگذارید. چرا که این موضوع می‌تواند نشانگر حاملگی خارج از رحم باشد که در آن جنین در خارج از رحم (معمولاً در لوله فالوپ) لانه‌گزینی می‌کند.

علائم بارداری در هفته چهارم

در این هفته از حاملگی، تست بارداری انجام می‌شود. حساس شدن سینه‌ها که یکی از اولین نشانه های بارداری است در این هفته شدت بیشتری می‌یابد و ممکن است با سوتین احساس ناراحتی بیشتری داشته باشید. برخی نیز حس بویایی یا چشایی شدید، خستگی، یبوست، نفخ و نوسانات خلقی را تجربه می‌کنند. اما اگر اصلاً متوجه علائم بارداری خود نمی‌شوید، نگران نباشید. زیرا ممکن است این علائم در شما چند هفته دیرتر تظاهر یابد.

نشانه های بارداری در هفته پنجم

نوسانات خلقی ناشی از تغییرات هورمونی بدن، باعث هجوم احساسات در هفته پنجم می‌شود و احساسات شما بدون هیچ دلیل موجهی از خوشحالی به افسردگی تا عصبانیت تغییر نشان می‌دهند. در این هفته از بارداری شاهد بروز سایر علائم اولیه بارداری همچون خستگی و حساسیت سینه نیز خواهید بود.

علائم بارداری در هفته ششم

برخی از بارداران، در هفته ششم، یکی از ترسناک‌ترین علائم خود یعنی تهوع صبحگاهی را تجربه می‌کنند (اگرچه ممکن است این نشانه در همان هفته‌های نخست بارداری نیز تظاهر یابد). لازم به ذکر است که تشدید حس بویایی شما می‌تواند این بی‌حالی را تشدید کند و این مهم، زمینه را برای هوس‌ها و بیزاری‌های غذایی فراهم می‌کند.

نشانه های بارداری در هفته هفتم

تکرر ادرار یکی دیگر از علائم اولیه بارداری است که به دلیل چند عامل ایجاد می‌شود: این عوامل شامل هورمون بارداری hCG، رحم درحال‌رشد مادر باردار که مثانه را فشرده می‌کند و کلیه‌ها هستند که برای ازبین‌بردن مواد زائد به‌شدت کار می‌کنند.

علائم بارداری در هفته هشتم

در این هفته از بارداری، احتمالا نشانه های بارداری شما به‌شدت تظاهر پیدا می‌کنند: این علائم شامل حالت تهوع، حساس شدن سینه‌ها، خستگی، تکرر ادرار، نوسانات خلقی، نفخ و . … هستند. یکی دیگر از علائم غیرعادی، ترشح بزاق اضافی دهان است که گاهی تا پایان سه‌ماهه اول ادامه می‌یابد.

برخی از علائم خونریزی لانه گزینی

رنگ. رنگ هر قسمت از این خون ریزی ممکن است صورتی، قرمز یا قهوه‌ای باشد.
خون‌ریزی. به طور معمول خونریزی لانه گزینی بسیار کمتر از قاعدگی معمول شما است. اغلب به عنوان خونریزی خفیف توصیف می‌شود که هرگز به پریود کامل تبدیل نمی‌شود یا به اندازه‌ای نیست که نیاز به تامپون یا پد بهداشتی باشد.
درد. به طور معمول این درد، بسیار خفیف‌تر از درد معمول قاعدگی شماست. این احتمال وجود دارد که این وضعیت شامل گرفتگی بدنی نیز باشد. این شرایط می‌تواند متوسط ​​یا شدید باشد، اما اغلب خفیف است.

بخش‌های متفاوت خون ریزی لانه گزینی، احتمالا کمتر از 3 روز طول بکشد و نیازی به درمان نخواهد داشت. گاهی اوقات این شرایط ممکن است فقط چند ساعت طول بکشد.

علائم قطعی بارداری

 • آزمایشات بارداری شامل ارزیابی سطح بتا HCG در خون یا ادرار فرد
 • تست خانگی یا همان بی بی چک (بهتر است انجام این آزمایش را به زمانی موکول کنید که علایم صددرصدی بارداری را در خود مشاهده می‌کنید)
 • استفاده از سونوگرافی واژینال یا شکمی
 • تشخیص جنین و یا مشاهده فعالیت قلب جنین در سونوگرافی
 • سمع صدای قلب جنین توسط دستگاه سنجش ضربان قلب جنین
 • لمس قسمت‌های مختلف جنین در معاینه (بعد از 24 هفته این امکان وجود دارد)
 • لمس حرکات جنین در معاینه (بعد از 22 هفته این شرایط وجود دارد)
 • انجام آزمایش خون بارداری سریع‌تر از سایر روش‌ها، بارداری را تشخیص می‌دهد.

سریع‌ترین زمانی که می‌توانم، بفهمم باردارم چقدر است؟

به طور کلی می‌توانید یک هفته پس از عقب افتادن پریود، بررسی کنید که باردار هستید یا خیر. منبع معتبر دفتر سلامت زنان در سازمان بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده می‌گوید که انجام تست بارداری در این مرحله نتیجه دقیق‌تری خواهد داشت.

تست‌های بارداری خانگی ارزان هستند، همچنین به طور گسترده و بدون نسخه در داروخانه‌ها و فروشگاه‌ها در دسترس هستند.

اگر بخواهید می‌توانید زودتر از این زمان، آزمایش بدهید اما در معرض دریافت نتیجه منفی کاذب قرار می‌گیرید. این بدان معنی است که آزمایش ممکن است نشان دهد که شما باردار نیستید اما در واقع شما باردار باشید.

اگر تست بارداری خانگی را خیلی زود انجام دهید، این احتمال وجود دارد که هنوز hCG کافی در ادرار شما وجود نداشته باشد تا آزمایش بتواند آن را تشخیص دهد. تست‌های بارداری خانگی به وسیله آزمایش میزان hCG در ادرار شما عمل می‌کنند. hCG همان هورمونی است که فقط در خون و ادرار افراد باردار وجود دارد.

بهترین تغذیه برای دوران بارداری چیست؟

گوشت، ماهی و تخم مرغ:

در صورتی که این مواد غذایی کامل پخته نشوند سلامت شما را تهدید می کنند. ماهی هایی که حاوی مقداری زیادی جیوه هستند مانند اره ماهی، شاه ماهی، کوسه و تاج ماهی نخورید. دقت کنید که نباید بیش از دو وعده در هفته ماهی مصرف کنید.

میوه و سبزیجات:

انواع میوه ها و سبزیجات را پیش از خوردن به طور کامل بشویید و تخته ای که برای برش استفاده می کنید را همیشه تمیز نگه دارید. مصرف روزانه ۳ تا ۵ واحد میوه توصیه می شود.

لبنیات:

برای اینکه کلسیم موردنیاز بدن خود و جنین را تامین کنید، حداقل ۴ واحد لبنیات در روز مصرف کنید. فراموش نکنید که حتماً از لبنیات پاستوریزه استفاده کنید.