مجله بهترین پزشک : سرطان تخمدان نوعی از سرطان است که با درگیر کردن یک یا هر دو تخمدان موجب تاثیر بر تخمک گذاری و هورمون های استروژن و پروژسترون می شود. سرطان تخمدان اغلب تا پیش از گسترش یافتن در لگن و حفره شکمی قابل شناسایی نیست؛ در این زمان که مرحله آخر پیشرفت سرطان است (late-Stage)، درمان سرطان تخمدان بسیار مشکل بوده و اغلب کشنده است. احتمال موفقیت در درمان سرطان تخمدان در مراحل اولیه (Early-Stage) بیشتر است.

سرطان تخمدان اپیتلیال چیست؟

تومورهای تخمدانی اپیتلیال از سطح خارجی تخمدان شروع می شوند. این تومورها می توانند خوش خیم، مرزی (کمی بدخیم) یا بدخیم (سرطان) باشند.

تومور اپیتلیال خوش خیم

تومورهای تخمدان اپیتلیال خوش خیم گسترش نمی یابند و معمولاً منجر به بیماری جدی نمی شوند. انواع مختلفی از تومورهای اپیتلیال خوش خیم وجود دارد از جمله سیستادنومای سروز، سیستادنومای مخاطی و تومورهای برنر.

تومورهای اپیتلیال مرزی

هنگامی که نمونه برداشته شده در آزمایشگاه بررسی می شود، به نظر نمی رسد برخی از تومورهای اپیتلیال تخمدان سرطانی باشند، این نوع تومور به عنوان سرطان تخمدان اپیتلیال مرزی شناخته می شوند. دو نوع متداول، کارسینوم سروز پرولیفراتیو آتیپی و کارسینومای مخاطی هستند. این تومورها قبلاً تومورهای پتانسیل بدخیم کم (تومورهای LMP) نامیده می شدند. این موارد با سرطان های معمول تخمدان متفاوت هستند زیرا به بافت حمایت کننده تخمدان رشد نمی کنند. اگر آن ها در خارج از تخمدان، به عنوان مثال به داخل حفره شکم (شکم) گسترش پیدا کنند، ممکن است روی پوشش داخلی شکم رشد کنند اما به داخل آن نمی روند.

علل ایجاد سرطان تخمدان چیست؟

گرچه علت این بیماری به طور دقیق مشخص نیست، اما پزشکان عواملی را شناسایی کرده اند که می‌تواند خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش دهد. به طور کلی، سرطان زمانی ایجاد می شود که DNA سلول دچار جهش شود. در واقع جهش‌ها باعث می‌شوند که سلول‌ها به سرعت رشد کنند و توموری از سلول‌های غیر طبیعی ایجاد شود. سلول‌های غیر طبیعی همچنان به زندگی ادامه می‌دهند. درحالی‌که سلول‌های سالم از بین می‌روند و می‌میرند. این سلول‌ها همچنین می‌توانند به بافت‌های اطراف حمله کنند و به نواحی دیگر بدن نیز گسترش یابند که در اصطلاح به آن متاستاز گفته می‌شود.

تشخیص سرطان تخمدان

آزمایش های تصویر برداری مانند سونوگرافی یا سی تی اسکن به پیدا کردن ناهنجاری در تخمدان کمک می کنند. این ناهنجاری میتواند یک پولیپ، ضایعه گوشتی، قارچ های تناسلی، توده خوش خیم و یا بدخیم سرطانی باشد، اما این اسکن ها نمی توانند تشخیص دهند که این ناهنجاری سرطان هست یا خیر. اگر بیمار مشکوک به سرطان باشد معمولاً قدم بعدی نمونه برداری از بافت مشکوک است. سپس یک نمونه از این بافت برای آزمایش های بیشتر به آزمایشگاه فرستاده می شود. به نمونه برداری و بررسی بافت مشکوک در آزمایشگاه بایوپسی ( biopsy ) می گویند.

مراحل سرطان تخمدان

بعد از تشخیص سرطان تخمدان در خانم ها، پزشکان سعی می کنند بفهمند که آیا سرطان تخمدان گسترش یافته است و اگر چنین است، تا کجا. این فرآیند مرحله بندی نامیده می شود. مرحله سرطان میزان سرطان در بدن را توصیف می کند. این کمک می کند تا میزان جدی بودن سرطان و بهترین روش برای درمان آن مشخص شود. پزشکان هنگام صحبت در مورد آمار بقا از مرحله سرطان نیز استفاده می کنند.

مراحل سرطان تخمدان از مرحله I) 1) تا IV) 4) است. به عنوان یک قاعده، هرچه تعداد کمتر باشد، سرطان کمتر گسترش می یابد. تعداد بالاتر، مانند مرحله IV، به معنی گسترش سرطان بیشتر است. اگرچه تجربه سرطان هر فرد منحصر به فرد است، اما سرطان هایی که دارای مراحل مشابه هستند تمایل به نگاه مشابه دارند و اغلب به همان روش درمان می شوند.

یکی از اهداف جراحی سرطان تخمدان، گرفتن نمونه های بافتی برای تشخیص و مرحله بندی است. برای مرحله بندی سرطان، نمونه های بافتی از قسمت های مختلف لگن و شکم گرفته شده و در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می گیرند.

پیشگیری از سرطان تخمدان

روش مطمئنی برای جلوگیری از سرطان تخمدان وجود ندارد. اما ممکن است راه‌هایی برای کاهش خطر ابتلا وجود داشته باشد:

مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری: از پزشکتان بپرسید که آیا مصرف قرص‌های ضدبارداری برای شما مناسب باشد یا خیر. زنانی که ‌قرص‌های ضد بارداری مصرف می‌کنند، ممکن است خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش دهند. اما پیشگیری از بارداری با این داروهای خوراکی خود نیز دارای خطراتی است.
در مورد فاکتورهای خطری که دارید با پزشک خود صحبت کنید: اگر سابقه خانوادگی سرطان‌های پستان و تخمدان داشته اید، با پزشک خود دراین مورد صحبت کرده و مشورت کنید.

پزشک شما می‌تواند تعیین کند که این به معنای خطر ابتلای شما به سرطان است یا خیر. در برخی موارد، پزشک ممکن است مشاور ژنتیکی را به شما توصیه کند و اگر شما در معرض جهش ژنی باشید خطر ابتلا به سرطان تخمدان در شما افزایش می‌یابد. در این حالت ممکن است جراحی برای برداشتن تخمدان‌ها به منظور پیشگیری از سرطان تخمدان انجام شود.