بهترین پزشک : همه ما از خطرات سیگار کشیدن برای سلامتی می دانیم، اما ترک این عادت آسان تر نمی شود. چه یک نوجوان سیگاری گهگاهی باشید و چه در طول عمرتان یک بسته در روز سیگار می کشید، ترک می تواند واقعاً سخت باشد.

سیگار کشیدن هم یک اعتیاد فیزیکی و هم یک عادت روانی است. نیکوتین سیگار باعث افزایش موقت و اعتیادآور می شود. حذف منظم نیکوتین باعث می شود بدن شما علائم ترک فیزیکی و هوس را تجربه کند.

به دلیل تأثیر «احساس خوب» نیکوتین بر مغز، ممکن است به سیگار به عنوان راهی سریع و قابل اعتماد برای تقویت بینش، کاهش استرس و آرامش خود روی آورید. سیگار کشیدن همچنین می تواند راهی برای مقابله با افسردگی، اضطراب یا حتی بی حوصلگی باشد. ترک سیگار به معنای یافتن راه‌های متفاوت و سالم‌تر برای کنار آمدن با این احساسات است.

برای ترک اعتیاد به سیگار این نکات را رعایت کنید

الکل. بسیاری از مردم هنگام نوشیدن سیگار می کشند. سعی کنید از نوشیدنی های غیر الکلی استفاده کنید یا فقط در مکان هایی بنوشید که سیگار کشیدن در داخل آن ممنوع است. روش دیگر، خوردن آجیل، جویدن یک چوب کوکتل یا مکیدن نی را امتحان کنید.

سایر افراد سیگاری هنگامی که دوستان، خانواده و همکاران در اطراف شما سیگار می کشند، تسلیم شدن یا جلوگیری از عود بیماری می تواند دوچندان دشوار باشد. در مورد تصمیم خود برای ترک سیگار صحبت کنید تا مردم بدانند وقتی با آنها در ماشین هستید یا با هم در یک استراحت قهوه هستید نمی توانند سیگار بکشند. در محل کار خود، افراد غیر سیگاری را پیدا کنید تا با آنها استراحت کنید یا کارهای دیگری را برای انجام دادن پیدا کنید، مانند پیاده روی.

پایان یک وعده غذایی برای برخی از افراد سیگاری، پایان دادن به یک وعده غذایی به معنای روشن شدن غذا است و دورنمای ترک آن ممکن است دلهره آور به نظر برسد. با این حال، می توانید سعی کنید آن لحظه بعد از غذا را با چیز دیگری جایگزین کنید، مانند یک تکه میوه، یک دسر سالم، یک مربع شکلات یا یک چوب آدامس.

مقابله با علائم ترک سیگار

هنگامی که سیگار را ترک می کنید، احتمالاً تعدادی از علائم فیزیکی را تجربه خواهید کرد، زیرا بدن شما از نیکوتین خارج می شود. ترک نیکوتین به سرعت شروع می شود، معمولاً در عرض یک ساعت از آخرین سیگار شروع می شود و دو تا سه روز بعد به اوج خود می رسد. علائم ترک می تواند چند روز تا چند هفته طول بکشد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

عوارض رایج ترک سیگار عبارتند از:

 • هوس سیگار
 • تحریک پذیری، ناامیدی یا عصبانیت
 • اضطراب یا عصبی بودن
 • مشکل در تمرکز
 • بی قراری
 • افزایش اشتها
 • سردرد
 • بیخوابی
 • لرزش
 • افزایش سرفه
 • خستگی
 • یبوست یا ناراحتی معده
 • افسردگی
 • کاهش ضربان قلب

هر چقدر هم که این علائم ترک ممکن است ناخوشایند باشند،مهم است که به یاد داشته باشید که آنها تنها هستند. به صورت موقت آنها در عرض چند هفته بهتر می شوند زیرا سموم از بدن شما خارج می شوند. در این میان، به دوستان و خانواده خود اطلاع دهید که شما خود همیشگی خود نخواهید بود و از آنها درک کنید.

هوس سیگار را مدیریت کنید

در حالی که اجتناب از محرک های سیگار به کاهش میل شما به سیگار کمک می کند، احتمالاً نمی توانید به طور کامل از هوس سیگار اجتناب کنید. خوشبختانه، هوس طولانی مدت طول نمی کشد – معمولاً حدود 5 یا 10 دقیقه. اگر وسوسه شدید که روشن شوید، به خود یادآوری کنید که این ولع به زودی از بین خواهد رفت و سعی کنید صبر کنید تا تمام شود. این کمک می کند که از قبل با داشتن استراتژی هایی برای مقابله با هوس آماده شوید.

حواس خود را پرت کنید : ظرف ها را بشویید، تلویزیون را روشن کنید، دوش بگیرید یا با یک دوست تماس بگیرید. این فعالیت تا زمانی که ذهن شما را از سیگار کشیدن منصرف کند اهمیتی ندارد.

به خود یادآوری کنید که چرا ترک کردید : روی دلایل خود برای ترک سیگار تمرکز کنید، از جمله مزایای سلامتی (به عنوان مثال، کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی و سرطان ریه)، بهبود ظاهر، پولی که پس انداز می کنید و افزایش عزت نفس. از یک موقعیت وسوسه انگیز خارج شوید. جایی که هستید یا کاری که انجام می دهید ممکن است باعث ایجاد ولع شود. اگر چنین است، تغییر منظره می تواند همه تفاوت را ایجاد کند.

به خودت پاداش بده : پیروزی های خود را تقویت کنید هر زمان که بر یک هوس پیروز شدید، به خودتان جایزه بدهید تا انگیزه خود را حفظ کنید. کنار آمدن با هوس سیگار در لحظه یک جایگزین خوراکی پیدا کنید چیزهای دیگر را در اطراف خود نگه دارید تا در هنگام بروز هوس در دهان شما ظاهر شود. نعناع، ​​چوب هویج یا کرفس، آدامس یا تخمه آفتابگردان را امتحان کنید. یا یک نی نوشیدنی را بمکید.

ذهن خود را مشغول نگه دارید : کتاب یا مجله بخوانید، به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید، جدول کلمات متقاطع یا سودوکو را انجام دهید یا یک بازی آنلاین انجام دهید.

دستان خود را مشغول نگه دارید: توپ ها، مدادها یا گیره های کاغذ را فشار دهید، جایگزین های خوبی برای رفع نیاز به تحریک لمسی هستند.

دندان های خود را مسواک بزنید : احساس تمیزی و تمیزی که فقط مسواک زده اید می تواند به از بین بردن هوس سیگار کمک کند.

آب بنوشید: به آرامی یک لیوان بزرگ آب بنوشید. نه تنها به رفع هوس کمک می کند، بلکه هیدراته ماندن به کاهش علائم ترک نیکوتین کمک می کند.

چیز دیگری روشن کنید : به جای روشن کردن یک سیگار، یک شمع یا مقداری بخور روشن کنید.

فعال شوید : به پیاده روی بروید، جک های پرش یا هل دادن انجام دهید، حرکات کششی یوگا را امتحان کنید یا در اطراف بلوک بدوید.

سعی کنید آرام باشید : کاری را انجام دهید که شما را آرام کند، مانند حمام آب گرم، مدیتیشن، خواندن کتاب یا تمرینات تنفس عمیق.

درمان های جایگزین ترک سیگار

چندین کار وجود دارد که می توانید برای ترک سیگار انجام دهید :

طب سوزنی

یکی از قدیمی ترین تکنیک های پزشکی شناخته شده، اعتقاد بر این است که طب سوزنی با تحریک ترشح اندورفین (تسکین دهنده های طبیعی درد) عمل می کند که به بدن اجازه آرامش می دهد. به عنوان کمکی برای ترک سیگار، طب سوزنی می تواند در مدیریت علائم ترک سیگار مفید باشد.

رفتار درمانی

اعتیاد به نیکوتین به رفتارها یا تشریفات معمولی مربوط به سیگار کشیدن مربوط می شود. رفتار درمانی بر یادگیری مهارت های مقابله ای جدید و شکستن آن عادات تمرکز دارد.

درمان‌های انگیزشی

کتاب‌ها و وب‌سایت‌های خودیاری می‌توانند راه‌های مختلفی را برای ایجاد انگیزه در خود برای ترک سیگار ارائه دهند. یک مثال شناخته شده محاسبه پس انداز پولی است. برخی از افراد تنها با محاسبه مقدار پولی که پس انداز خواهند کرد، توانسته اند انگیزه ترک سیگار را پیدا کنند. شاید پرداخت هزینه تعطیلات تابستانی کافی باشد.

اگر لغزیدید یا عود کردید چه کاری باید انجام بدید

اگر بلغزید، شکست خورده نیستید. این بدان معنا نیست که نمی توانید برای همیشه دست از کار بکشید.

نگذارید یک لغزش به گل و لای تبدیل شود. بقیه بسته را دور بریزید. مهم است که در اسرع وقت به مسیر غیرسیگاری بازگردید.

به گزارش ترک خود نگاه کنید و از زمانی که بدون سیگار گذرانده اید احساس خوبی داشته باشید.

ماشه را پیدا کنید دقیقاً چه چیزی باعث شد دوباره سیگار بکشی؟ تصمیم بگیرید که دفعه بعد با آن مشکل چگونه کنار بیایید.

از تجربه خود درس بگیرید. چه چیزی بیشتر مفید بوده است؟ چه چیزی کار نکرد؟

کمک به یک عزیز برای ترک سیگار

مهم است که به یاد داشته باشید که نمی توانید یک دوست یا یکی از عزیزان خود را وادار کنید سیگار را ترک کند. تصمیم باید با آنها باشد اما اگر آنها تصمیم گرفتند سیگار را ترک کنند، می توانید حمایت و تشویق کنید و سعی کنید استرس ناشی از ترک سیگار را کاهش دهید. گزینه های مختلف درمانی موجود را بررسی کنید و آنها را با فرد سیگاری در میان بگذارید. فقط مواظب باش هرگز موعظه یا قضاوت نکن. همچنین می‌توانید با انجام فعالیت‌های دیگر با سیگاری‌ها و با در اختیار داشتن جایگزین‌های سیگار، مانند آدامس، به او کمک کنید تا بر هوس غلبه کند.

اگر یکی از عزیزان دچار لغزش شد یا عود کرد، او را احساس گناه نکنید. زمانی را که بدون سیگار گذراندند به آنها تبریک بگویید و آنها را تشویق کنید که دوباره تلاش کنند. حمایت شما می تواند تفاوت زیادی در کمک به عزیزتان ایجاد کند تا در نهایت این عادت را ترک کند.

کمک به یک نوجوان برای ترک سیگار

اکثر سیگاری ها اولین سیگار خود را در حدود سن 11 سالگی امتحان می کنند و بسیاری از آنها در سن 14 سالگی معتاد می شوند. استفاده از سیگارهای الکترونیکی (ویپینگ) نیز در سال های اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته است. در حالی که پیامدهای سیگار کشیدن برای سلامتی هنوز به طور کامل شناخته نشده است، FDA هشدار می دهد که برای نوجوانان بی خطر نیست و ما می دانیم که نوجوانانی که ویپ می کنند احتمال بیشتری برای شروع سیگار کشیدن دارند.

این می‌تواند برای والدین نگران‌کننده باشد، اما قدردانی از چالش‌های منحصربه‌فرد و فشار همسالان نوجوانان در ترک سیگار (یا سیگار کشیدن) مهم است. در حالی که تصمیم برای ترک سیگار باید توسط خود نوجوان سیگاری گرفته شود، هنوز راه های زیادی برای کمک به شما وجود دارد.

نکاتی برای والدین نوجوانانی که سیگار می کشند

دریابید که چرا نوجوان شما سیگار می کشد یا سیگار می کشد. آنها ممکن است بخواهند توسط همسالان خود پذیرفته شوند یا به دنبال جلب توجه شما باشند. به جای تهدید یا اولتیماتوم، در مورد تغییراتی که می توان در زندگی آنها ایجاد کرد تا به آنها کمک کند سیگار را ترک کنند صحبت کنید.

اگر فرزندتان با ترک آن موافقت کرد، در حین انجام این فرآیند صبور و حمایت کنید.

با سیگار نکشیدن خود، الگوی خوبی باشید. والدینی که سیگار می کشند بیشتر احتمال دارد فرزندان سیگاری داشته باشند.

بدانید که آیا فرزندان شما دوستانی دارند که سیگار می کشند یا سیگار می کشند. با آنها در مورد چگونگی امتناع از سیگار یا سیگار الکترونیکی صحبت کنید.

در مورد خطرات سلامتی و عوارض ناخوشایندی که سیگار می تواند بر ظاهر آن ها داشته باشد (مانند بوی بد دهان، تغییر رنگ دندان ها و ناخن ها) توضیح دهید.

یک سیاست ممنوعیت سیگار در خانه خود ایجاد کنید. اجازه ندهید کسی در هر زمانی در داخل خانه سیگار بکشد یا سیگار بکشد.